Regionalne obchody 85. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę
W dniu 15 września 2024 roku w Augustowie zorganizowano Regionalnych obchodów 85. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Była to uroczystość o charakterze patriotyczno-edukacyjno-kulturalnym. Adresatami zadania byli kombatanci, samorządowcy, mieszkańcy, nauczyciele oraz młodzież szkolna. Na uroczystość zostali zaproszeni oraz przywiezieni wszyscy Sybiracy i kombatanci z regionu, którym oczywiście zdrowie na to pozwoliło. Podczas uroczystości naszym Bohaterom towarzyszyła młodzież szkolna, która była również pomocna w sytuacjach tego wymagających. Młodzież pod okiem nauczyciela przygotowała także koncert nawiązujący do tematyki obchodów. Projekt był realizowany na terenie powiatu sejneńskiego, suwalskiego oraz augustowskiego. Główne uroczystości odbyły się w Augustowie pt. ,,Regionalne Obchody 85.rocznicy agresji sowieckiej na Polskę” według programu: 12:00 – msza święta w Bazylice Serca Jezusowego w Augustowie 13:00 – złożono kwiaty oraz zapalono znicze pod pomnikiem ,, Byliśmy, Żyliśmy, Pamięć Pozostaje” 13:30 – odbyła się część patriotyczno-edukacyjno-kulturalna uroczystości (Hymn Państwowy, koncert przygotowany przez młodzież) 15:00 – uroczysty obiad. Udział młodzieży miał za zadnie wspierać głównie wychowanie patriotyczne, kształtowanie dumy narodowej, rozbudzenie zainteresowania historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem polskich symboli narodowych – flagi, godła, hymnu, kształtowanie świadomości oraz postaw obywatelskich, naukę szacunku do wartości takich jak: wolność, niepodległość, miłość do ojczyzny. Wszystkie te wartości wyznają i prezentują nasi Bohaterowie. W naszym projekcie obecni byli Sybiracy, Kombatanci walczący o Polskę we wrześniu 1939 roku, członkowie Polskiego Państwa Podziemnego i powojennego podziemia niepodległościowego. Dla młodzieży była to bez wątpienia ,,Żywa lekcja historii”. Wysłuchanie ich wspomnień oraz wspólne rozmowy podczas uroczystego obiadu to bezcenna wiedza i wspólnie, pożytecznie spędzony czas.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Obrony Narodowej w ramach Otwartego Konkursu Ofert na realizację zadania publicznego w formie wsparcia w zakresie Podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej pn. Pamiętając o przeszłości
oraz ze środków:
Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
I Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
Województwo Podlaskie było ,, Partnerem” przedsięwzięcia
Międzynarodowy Dzień Sybiraka
Jednym z wielu projektów które w tym roku realizowało Stowarzyszenie Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej były obchody Międzynarodowego Dnia Sybiraka, które odbyły się w Augustowie . Była uroczysta msza święta, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Zesłańców Sybiru. Odbyła się także uroczystość patriotyczna podczas której młodzież zaprezentowała wzruszający montaż słowno muzyczny, wręczone zostały pamiątkowe medale związane z 95 rocznicą powstania Związku Sybiraków, były także wręczone odznaczenia za zasługi dla Związku Sybiraków. Uroczystość była także okazją do promocji książki ,,SYBERIA ZIMOWA GOLGOTA” w której oprócz rysu historycznego, zdjęć i wspomnień Sybiraków są nazwiska ponad trzystu osób wywiezionych na Sybir.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele min poprzez pielęgnowanie pamięci historycznej, działalności wydawniczej o tematyce związanej z kultywowaniem i upowszechnianiem tradycji walk o niepodległość i suwerenność RP oraz pamięci o ofiarach wojny i okresu powojennego. Kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych poprzez upowszechnianie polskich tradycji orężnych oraz upamiętnienie ważnych wydarzeń i postaci w historii.
Bardzo ważny był udział młodzieży w tym z klas mundurowych to ważne wychowanie patriotyczne, kształtujące dumę narodową, rozbudzające zainteresowanie historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem polskich symboli narodowych – flaga, godło, hymn. Dzięki wspólnemu spędzeniu czasu z Sybirakami i poznaniu ich historii, cierpienia kształtują się świadomości i postawy obywatelskie , uczą się szacunku do wartości takich jak: wolność, niepodległość, miłość do ojczyzny. Bohaterowie byli szczęśliwi i wdzięczni za wspólny czas, za możliwość rozmów i wspomnień.
Wydanie publikacji oraz zorganizowanie uroczystości było możliwe dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach PROGRAMU WSPARCIA EDUKACJI – Edukacja patriotyczna.
,, Każdy człowiek powinien znać historię swego Narodu, rozumieć i utrwalać ojczyste i rodzinne losy, umiłowanie Ojczyzny i wartości chrześcijańskie . Niech czyny i cierpienia Sybiraków, Łagierników , Żołnierzy Armii Krajowej, Bohaterów Niezłomnych i miłość do Ojczyzny będą zapisane w dziejach historii Narodu Polskiego ku chwale Bohaterów i pamięci potomnych” – cytat z książki.
Jesienny Turniej Piłki Nożnej.
Jednym z październikowych projektów Stowarzyszenie Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Sejnach był Jesienny Turniej Piłki Nożnej w którym udział wzięły amatorskie drużyny z powiatów suwalskiego, augustowskiego i sejneńskiego. Turniej miał za zadanie upowszechnienie aktywności fizycznej, integrację lokalnych środowisk poprzez sport , promocję zdrowego stylu życia oraz promocję piłki nożnej. Wszystkie drużyny otrzymały puchary stosownie do zajętego miejsca, dodatkowo były statuetki dla najlepszego strzelca turnieju, najlepszego bramkarza i najlepszego piłkarza. Organizatorzy zapewnili wodę, herbatę , soki oraz ciepły posiłek.
Stowarzyszenie oprócz działań patriotycznych i historycznych stawia także na sport organizując obozy sportowo- wojskowe, treningi dla młodzieży z klas mundurowych oraz Turnieje Piłki Nożnej i Turnieje Piłki Siatkowej. Wszystkie wymienione działania pozwalają na kształtowanie postaw patriotycznych poprzez sport.
Jesienny Turniej Piłki Nożnej którego głównym celem było promowanie sportu oraz piłki nożnej był zadanie finansowanym ze środków Ministra Sportu i Turystyki w ramach programu Mikro Granty ogłoszonego przez Fundację ORŁY SPORTU.
Kwiecień jest Miesiącem Pamięci Narodowej
są trzy ważne daty 2, 10,12,13, dlatego taki sam sposób postanowiliśmy uczcić pamięć Ofiar-Bohaterów, poprzez uroczyste obchody i oddanie hołdu poległym oraz tym którzy walczyli za wolność naszej Ojczyzny. Trze daty kwietniowe są wystarczającym powodem aby zorganizować I Kresowy Dzień Pamięci. Z naszego regionu było dużo osób wywiezionych na Sybir. Niektórym udało się wrócić ,niektórzy pozostali na nieludzkiej ziemi. Największą grupą objętą deportacją byli leśnicy i ich rodziny oraz żołnierze Armii Krajowej- to im złożyliśmy hołd, o nich pamiętaliśmy. W naszym regionie są także rodziny których przodkowie zostali zamordowani w Katyniu. Natomiast Katastrofę Smoleńską pamiętamy wszyscy i chylimy czoła Polskiej Elicie, która zginęła tragicznie 10 kwietnia 2010r. Poprzez uroczystość przywołaliśmy pamięć o Bohaterach.
,, Kresowy Dzień Pamięci”, odbył się w Augustowie i przebiegał następująco:
- Zbiórka uczestników przy Bazylice NSJ w Augustowie,
- Uroczysta Msza Święta w Bazylice w Augustowie,
3. Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Smoleńskim i Zesłańców Sybiru (dziedziniec Bazyliki ) 4.Przemarsz na uroczystość patriotyczną (sala ul. Rynek Zygmunta Augusta 22),-Hymn Państwowy, powitanie uczestników, wręczenie odznaczeń, przemówienia okolicznościowe, – Spektakl słowno-muzyczny przegotowany przez młodzież II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie 5. Zakończenie uroczystości 6. Uroczysty obiad (Restauracja Perła w Augustowie
Współorganizatorzy uroczystości:
-Parafia Rzymsko-Katolicka w Augustowie
-Związek Sybiraków oddział w Augustowie
-Zarząd Główny Związku Sybiraków w Warszawie
-II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie
-Koło Przyjaciół Sybiraków w Sejnach
-Suwalskie Stowarzyszenie im. Księdza Jerzego Popiełuszki
-Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru w Augustowie
-Klub im. Armii Krajowej w Sejnach
-Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami
-Związek Piłsudczyków ,,Idea i Czyn”
-Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 3 w Augustowie
-Burmistrz Miasta Augustowa
-Starosta Augustowski
-Polska Organizacja Wojskowa
-Przewodniczący Klubu Działaczy Opozycji Antykomunistycznej w Suwałkach
-Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku
– Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru w Augustowie
W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele rodzin Sybiraków , Łagierników oraz żołnierzy Armii Krajowej, młodzież, harcerze, mieszkańcy Augustowa, Sejn i Suwałk oraz powiatu sejneńskiego, suwalskiego i augustowskiego.
Kresowy Dzień Pamięci w Augustowie pod Honorowym Patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy był wyjątkowo uroczystym wydarzeniem. ,,Oddaliśmy hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, wspomnieliśmy również tragedię rodaków wywiezionych na nieludzką ziemię w czasie drugiej masowej wywózki z Kresów Rzeczypospolitej w 1940 roku, pamiętaliśmy też o ofiarach katastrofy smoleńskiej”. Występ młodzieży nie tylko w sposób godny oddał Hołd Bohaterom ale był także pięknym artystycznym spektaklem przywołującym pamięć . II Kresowy Dzień Pamięci była uroczystością godnie upamiętniającą Bohaterów.
„Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023”